Zapis w księdze wieczystej
Nie należy wierzyć sprzedawcy na słowo i warto sprawdzić status prawny nieruchomości w księdze wieczystej. Numer księgi powinien udostępnić nam właściciel mieszkania. Jeżeli nie chce tego zrobić, prawdopodobnie lokum nie posiada statusu uregulowanego prawnie, a jego zakup może być ryzykowny.
Zapoznając się z informacjami umieszczonymi w księdze, uzyskamy dane na temat:
- Oznaczenia nieruchomości, czyli jej dokładnego adresu, powierzchni, rodzaju lokalu oraz liczby pomieszczeń. To podstawowa informacja, która pozwala na prawidłowe zlokalizowanie mieszkania oraz określenie czy jest to budynek mieszkalny.
- Prawa do własności, czyli dane na temat prawnego właściciela działki. Powinny być tożsame z danymi sprzedającego, chyba że działa on w imieniu klienta z ramienia biurach nieruchomości, ale wtedy powinniśmy być o tym poinformowani.
- Prawa do współwłasności i innych ograniczeń, co oznacza upewnienie się, że nieruchomość nie jest objęta postępowaniem egzekucyjnym, wymieniony wcześniej właściciel jest jedyną osobą, która ma prawo sprzedać lokum, a na mieszkaniu nie ciążą inne zobowiązania np. prawo do pierwokupu przez osobę trzecią.
- Ewentualnych długów i hipoteki – kupując mieszkanie z hipoteką, nabywamy też długi, które będziemy musieli spłacić.
Rzeczywisty wygląd mieszkania
Wygląd mieszkania na zdjęciach, a w rzeczywistości może znacznie się różnić. Przed decyzją o zakupie należy dokładnie obejrzeć nieruchomość, najlepiej w towarzystwie osoby, która zna się na budowie i wykańczaniu wnętrz. Jeżeli do mieszkania jest przypisany parking, komórka lub garaż, je także powinniśmy zobaczyć. Nie dajmy się zbyć brakiem kluczy albo złą pogodą – jeśli nie obejrzymy wszystkiego co przynależy do mieszkania, kupujemy kota w worku, a wtedy może się okazać, że przestronny garaż, to schowek na rower i miotłę.
Profesjonalne doradztwo z zakresu wyboru inwestycji to nie tylko wybór mieszkania z odpowiednią liczbą pomieszczeń, ale też będącego w dobrym stanie technicznym. Jeżeli stan mieszkania budzi wątpliwości, najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty, który oceni wysokość wkładu potrzebnego do odświeżenia lokalu.
Doradztwo kredytowe i możliwości finansowania
Przed decyzją o zakupie mieszkania warto rozejrzeć się za możliwościami finansowania nieruchomości. Nasze biuro nieruchomości świadczy usługi z zakresu doradztwa kredytowego, pomocy w uzyskaniu kredytu hipotecznego w kilkunastu bankach.
Zawsze wybieramy dla naszego klienta bank, który ma dla niego najlepszą ofertę oraz pomagamy w podjęciu decyzji odnośnie odpowiedniego zakresu ubezpieczenia.
Nasi klienci prowadzący działalność gospodarczą często mają problemy z uzyskaniem odpowiedniej zdolności kredytowej, a naszym zadaniem jest znaleźć taki bank, który tej grupie zawodowej udzieli odpowiedniego kredytu na zakup i często również remont zakupowanej nieruchomości.
Zakup mieszkania jest dla większości kupujących największą inwestycją w życiu, która wymaga zgromadzenia sporych środków na wkład własny. Wybór odpowiedniej formy finansowania inwestycji jest prostszy po zasięgnięciu porady w biurze nieruchomości.