Kupno mieszkania zawsze wiąże się z długotrwałym procesem szukania. Jeżeli znajdziemy dobrą ofertę, powinniśmy dokładnie obejrzeć mieszkanie przed zakupem i zwrócić uwagę na ewentualne usterki oraz zgodność danych widniejących na umowie ze stanem faktycznym. Na co dokładnie zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Zapis w księdze wieczystej

Nie należy wierzyć sprzedawcy na słowo i warto sprawdzić status prawny nieruchomości w księdze wieczystej. Numer księgi powinien udostępnić nam właściciel mieszkania. Jeżeli nie chce tego zrobić, prawdopodobnie lokum nie posiada statusu uregulowanego prawnie, a jego zakup może być ryzykowny.

Zapoznając się z informacjami umieszczonymi w księdze, uzyskamy dane na temat:

 

  • Oznaczenia nieruchomości, czyli jej dokładnego adresu, powierzchni, rodzaju lokalu oraz liczby pomieszczeń. To podstawowa informacja, która pozwala na prawidłowe zlokalizowanie mieszkania oraz określenie czy jest to budynek mieszkalny.
  • Prawa do własności, czyli dane na temat prawnego właściciela działki. Powinny być tożsame z danymi sprzedającego, chyba że działa on w imieniu klienta z ramienia biurach nieruchomości, ale wtedy powinniśmy być o tym poinformowani.
  • Prawa do współwłasności i innych ograniczeń, co oznacza upewnienie się, że nieruchomość nie jest objęta postępowaniem egzekucyjnym, wymieniony wcześniej właściciel jest jedyną osobą, która ma prawo sprzedać lokum, a na mieszkaniu nie ciążą inne zobowiązania np. prawo do pierwokupu przez osobę trzecią.
  • Ewentualnych długów i hipoteki – kupując mieszkanie z hipoteką, nabywamy też długi, które będziemy musieli spłacić.

Rzeczywisty wygląd mieszkania

Wygląd mieszkania na zdjęciach, a w rzeczywistości może znacznie się różnić. Przed decyzją o zakupie należy dokładnie obejrzeć nieruchomość, najlepiej w towarzystwie osoby, która zna się na budowie i wykańczaniu wnętrz. Jeżeli do mieszkania jest przypisany parking, komórka lub garaż, je także powinniśmy zobaczyć. Nie dajmy się zbyć brakiem kluczy albo złą pogodą – jeśli nie obejrzymy wszystkiego co przynależy do mieszkania, kupujemy kota w worku, a wtedy może się okazać, że przestronny garaż, to schowek na rower i miotłę.

 

Profesjonalne doradztwo z zakresu wyboru inwestycji to nie tylko wybór mieszkania z odpowiednią liczbą pomieszczeń, ale też będącego w dobrym stanie technicznym. Jeżeli stan mieszkania budzi wątpliwości, najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty, który oceni wysokość wkładu potrzebnego do odświeżenia lokalu.

Doradztwo kredytowe i możliwości finansowania

 

Przed decyzją o zakupie mieszkania warto rozejrzeć się za możliwościami finansowania nieruchomości. Nasze biuro nieruchomości świadczy usługi z zakresu doradztwa kredytowego, pomocy w uzyskaniu kredytu hipotecznego w kilkunastu bankach.

Zawsze wybieramy dla naszego klienta bank, który ma dla niego najlepszą ofertę  oraz pomagamy w podjęciu decyzji odnośnie odpowiedniego zakresu ubezpieczenia.

Nasi klienci prowadzący działalność gospodarczą często mają problemy z uzyskaniem odpowiedniej zdolności kredytowej, a naszym zadaniem jest znaleźć taki bank, który tej grupie zawodowej udzieli odpowiedniego kredytu na zakup i często również remont zakupowanej nieruchomości.

 

Zakup mieszkania jest dla większości kupujących największą inwestycją w życiu, która wymaga zgromadzenia sporych środków na wkład własny. Wybór odpowiedniej formy finansowania inwestycji jest prostszy po zasięgnięciu porady w biurze nieruchomości.

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda sprzedaż mieszkania przez agencję nieruchomości, to koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego artykułu.


Wiele renomowanych biur nieruchomości zapewnia swoim klientom współpracę w ramach umowy na wyłączność. Dzięki temu gwarantują oni najwyższy standard obsługi, co przekłada się na tempo, jakość i skuteczność działania, zmierzającego do sprzedaży konkretnej nieruchomości.

W pierwszym kontakcie z klientem przeprowadzamy rozmowę na temat oczekiwań i wymagań związanych ze sprzedażą mieszkania. Złożone deklaracje i obietnice będą rozliczane w przyszłości przez obie strony.

Jak wygląda sprzedaż mieszkania przez biuro nieruchomości –podstawowe zasady współpracy w naszej agencji

Na pierwszym etapie kontaktu z klientem nasz agent ustala najważniejsze kwestie:
jak szybko chcesz sprzedać mieszkanie, jaka ma być optymalna kwota sprzedaży, czy obligują Cię jakieś terminy, na czym konkretnie zależy Ci w trakcie sprzedaży mieszkania, jakich konkretnie działań oczekujesz od agenta, jaki jest konkretny cel sprzedaży – czy jest on jest umotywowany kłopotami finansowymi, zaistniałymi okolicznościami rodzinnymi, powodami osobistymi czy chęcią zdobycia potrzebnych środków do sfinansowania zakupu nowej nieruchomości lub budowy domu jednorodzinnego.

Po uzgodnieniu i zaakceptowaniu wszystkich warunków współpracy nasz pośrednik przystępuje do sporządzania umowy pośrednictwa, ustalenia wysokości swojej prowizji oraz stworzenia, jak najatrakcyjniejszej oferty sprzedażowej, która ma dotrzeć do szerokiego grona zainteresowanych nią klientów.

Obowiązki biura nieruchomości względem sprzedającego mieszkanie

Dodatkowo, nasze biuro nieruchomości ma w obowiązku sprawdzić czy Twoje mieszkanie nie posiada żadnych wad formalnych i prawnych. Na dalszym etapie, sprzedaż mieszkania przez nasze biuro nieruchomości polega na aktywnym poszukiwaniu klienta zainteresowanego jego zakupem. Potencjalni kupujący odwiedzają konkretne mieszkanie w towarzystwie naszego pracownika biura nieruchomości. Osoby, które zdecydują się na zakup Twojego mieszkania zostają sprawdzone pod względem wiarygodności i wypłacalności oraz mogą przystąpić do podpisania umowy kupna – sprzedaży mieszkania w obecności notariusza. Może on współpracować z konkretnym biurem nieruchomości lub być wybierany przez osobę kupującą. Po sfinalizowaniu transakcji pośrednik – biuro nieruchomości otrzymuje należną mu prowizję.

Znając zasady sprzedaży mieszkania za pośrednictwem biura nieruchomości, możesz spokojnie podjąć decyzję czy powierzyć sprzedaż swojej nieruchomości pośrednikom czy też prowadzić działania samodzielnie. Serdecznie zapraszamy do współpracy.

 

Odwiedź nasze Biuro Nieruchomości w Koszalinie.