lis
02

Zalety współpracy z pośrednikiem

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami zyskują coraz większe zaufanie Polaków. Profesjonalne doradztwo, które jest przez nich oferowane, jest bardzo atrakcyjne dla osób, które chcą kupić oraz sprzedać nieruchomość. Dzięki współpracy otrzymasz dostęp do szerokiego wyboru ofert, co z pewnością będzie sporą oszczędnością czasu. Jakie są zalety współpracy z pośrednikiem?

Pośrednik nieruchomości – czy warto?

Pomoc pośrednika nieruchomości z pewnością ułatwi proces wyboru i kupna wymarzonego domu, czy mieszkania. Agencja nieruchomości jest miejscem, w którym znajdziesz wielu tego typu specjalistów. Doświadczony pośrednik pomoże Ci dokładnie sprecyzować, czego właściwie szukasz. Dokładnie zaprezentuje Ci wybrane mieszkania lub domy na sprzedaż, które spełnią Twoje oczekiwania i potrzeby. Większość agencji nieruchomości posiada własną bazę ofert z obowiązującą wyłącznością. Dodatkowo posiada doświadczenie, niezbędne w negocjacjach, a jego profesjonalne umiejętności z pewnością doprowadzą do pozytywnego zakończenia negocjacji. Pośrednik sprawdzi stan prawny i techniczny nieruchomości, którą się interesujesz.

Decydując się na współpracę z agencją nieruchomości, masz pewność znalezienia najlepszych ofert lokali zgodnych z Twoimi preferencjami i sprawdzenia wiarygodności  sprzedającego. Pośrednik  znajdzie  odpowiedniego notariusza, udzieli informacji o okolicy, w której znajduje się nieruchomość, a także pomoże załatwić wszelkie formalności kredytowe. Dodatkowo sprawdzi stan techniczny lokalu oraz będzie reprezentować Cię w rozmowach z wybranym przez Ciebie bankiem.

Jeśli chodzi o sprzedających, pośrednik zajmie się promocją na portalach internetowych i do chwili sprzedaży będzie cały czas ponosił tego koszty. A są to kwoty często wynoszące kilkaset złotych miesięcznie. Profesjonalnie zaprezentuje nieruchomość potencjalnym kupującym, załatwi formalności sprzedażowe, pomoże w wycenie, zweryfikuje wiarygodność kupującego, by finalnie znaleźć odpowiednią osobę i szybko zakończyć transakcję.

Zalety współpracy z pośrednikiem

Koszty współpracy z pośrednikiem

Pośrednik za swoje profesjonalne usługi pobiera zazwyczaj prowizję, której wysokość zależy od typu nieruchomości. Najczęściej jest to około 2-3% kwoty sprzedaży lub zakupu lokalu. Czasami jednak prowizja może wynieść nawet 5%. Przy pośrednictwie w zawarciu umowy najmu jest to tylko jednomiesięczny czynsz.  Jest to niewielki koszt, który warto ponieść za wygodę i oszczędność czasu. Trzeba też pamiętać o tym, że każdy klient zawierając umowę z pośrednikiem jest automatycznie chroniony jego polisą ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej pośrednika w obrocie nieruchomościami. Wykupienie polisy dla pośrednika jest obowiązkowe.

Kto płaci prowizję pośrednikowi nieruchomości?

Zwykle prowizje płaci sprzedający, jednak może być ona rozłożona zarówno na sprzedającego, jak i na kupującego. Wszystko właściwie zależy od rodzaju umowy. Często można spotkać się ze sloganem „0% prowizji” – jednak nie jest to do końca prawda. Agencja nieruchomości co prawda nie pobiera żadnej opłaty, ale wynagrodzenie pośrednika jest wliczone w koszt nieruchomości. Albo to zero prowizji uzależnione jest od pośrednictwa w uzyskaniu przez kupującego kredytu hipotecznego.

Skorzystanie z usług profesjonalnego pośrednika ma wiele zalet. Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie konieczności załatwiania formalności kredytowych lub załatwieniu formalności sprzedażowych, pomoc takiego specjalisty będzie nieoceniona. Pośrednik znacznie szybciej niż Ty sam załatwi wszelkie formalności, a dodatkowo pomoże znaleźć nieruchomość, z której będziesz zadowolony.